w Inne, Kobiecość i męskość / Energia żeńska i męska, Relacje, związki, Wiedza o rodzie, Wiedza słowiańska i wedyjska

Jedynym i najważniejszym wskaźnikiem postępu w rozwoju duchowym człowieka jest poprawa jego relacji z innymi ludźmi.

Jakie są sekrety wzajemnych relacji? Jak zrozumieć, że jest coś z nimi nie tak? Kiedy pojawiają się pierwsze problemy w relacji i od czego rozpocząć ich uzdrowienie?

Dziś poznamy sześć sekretów udanych i harmonijnych relacji. Nazywają się one w wedyjskiej tradycji zasadami DADATI, a brzmią następująco:

  1. Dawanie prezentów.
  2. Przyjmowanie prezentów.
  3. Zapraszanie w gości i ich przyjmowanie.
  4. Chodzenie w gości i przyjmowanie ugoszczenia.
  5. Zwierzanie się.
  6. Słuchanie zwierzeń.

Brzmi dość banalnie, prawda? Ale kiedy przyjrzymy się bliżej udanym relacjom, to zawierają one wszystkie te punkty. Bardzo ważne jest jednak, by wszystkich ich przestrzegać w sposób nie powierzchowny, formalny, ale świadomy i głęboki.

A teraz przeanalizujemy je bardziej szczegółowo.

Przyjmowanie i dawanie prezentów

Dawanie prezentów to wielka sztuka. Niemniej ważna niż ich przyjmowanie. Prawdziwy prezent zawsze jest odpowiedzią na zainteresowania i potrzeby człowieka, jest dany z serca i powodowany szczerym uczuciem i pragnieniem uszczęśliwienia go, a nie poczuciem obowiązku czy potrzebą udowodnienia swojej zamożności czy dobroci. Nie musi koniecznie wyrażać się w postaci cennego przedmiotu, prezentem może być też wspólny czas, przygotowane dla tej osoby ciasto czy komplement.

Żeby dawać świadome prezenty trzeba prawdziwie poznać   człowieka, poobserwować go, poczuć co jest mu potrzebne.

Dostaliście kiedyś niepotrzebne prezenty? Lub może sami kupiliście coś w pośpiechu, na ostatnią chwilę, byle by było? Mało kto kupuje prezenty, dobrze znając czyjąś osobowość. A jak jest u Was?

Wydawałoby się, że w przyjmowaniu prezentów nie ma nic trudnego. Warto się przyjrzeć temu, czy kiedy ktoś nam coś daje, pojawia się uczucie dyskomfortu. Zwykle pod nim kryje się chęć kontrolowania. Nie chcemy być zobowiązanymi względem osoby, która nam coś sprezentowała.

Nieumiejętność przyjmowania i cieszenia się z prezentów może też świadczyć o naszej niezdolności do przyjmowania miłości i uwagi.

Poobserwujcie jak przyjmujecie komplementy. Odrzucacie je i tłumaczycie się? Czy przyjmujecie je z wdzięcznością?

Przyjmowanie w gości i chodzenie w gości

W domu, do którego nie przychodzą regularnie goście, z czasem gromadzą się nieprzyjemne uczucia i emocje, pojawia się energia zawiści.

Żeby atmosfera w domu była zdrowa, gości należy przyjmować minimum raz w tygodniu.  

Ważne, aby poczęstować gości czymś smacznym. Wcześniej ta kultura była mocno rozwinięta. W gości chodziło się często, przynoszono ze sobą domowe poczęstunki i nie wychodzono od gości z pustymi rękoma.

Zwierzenia    

Trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że dzielenie się swoimi przeżyciami nie jest równoznaczne z opowiadaniem o domowych sekretach i intymnych sprawach swoich i innych ludzi.     

Chodzi o głębokie rozmowy o tym, co czujemy, co jest dla nas ważne i cenne, co porusza nasze serce.

Kiedy natomiast opowiadamy na prawo i lewo o problemach w sypialni, albo krytykujemy żonę/męża przed przyjaciółmi, stworzy to jedynie jeszcze większe trudności w relacjach.

Pomyśl teraz o konkretnej osobie, z którą masz problem i zastanów się, kiedy ostatnio coś mu podarowałeś/aś? Kiedy prowadziliście otwartą, szczerą rozmowę? Kiedy przyszła do ciebie w gości lub ty ją odwiedziłeś/aś?

Gdy dbamy o harmonię tych sześciu punktów, wszystko wraca na swoje miejsce.

Na podstawie: https://ptt.life/6-punktov-diagnostiki-otnoshenij

Tłumaczenie: N. Wojciechowska, korekta: A. Wrzesińska

JEŚLI CHCESZ OTRZYMYWAĆ POWIADOMIENIA O NOWYCH ARTYKUŁACH I FILMACH – KLIKNIJ TUTAJ

Najnowsze artykuły
Słowiańska