fbpx
 w Wiedza słowiańska i wedyjska

Włosy – z pozoru całkiem normalna, zwyczajna sprawa. Mało kto zastanawia się nad głębszym sensem i powodem ich istnienia.

Tymczasem praktycznie wszystkie kultury tradycyjne mówią o tym, że jakość i długość włosów ma znaczenie.

Uważa się, iż ludzkie włosy mają wpływ na odbieranie i wysyłanie subtelnych sygnałów z i do otoczenia. Udowodniono to za pomocą efektu Kirliana, kiedy człowieka fotografowano najpierw z długimi włosami, a potem po strzyżeniu. Gdy włosy są podcięte, wysyłanie i przyjmowanie sygnałów jest utrudnione.

Aby włosy były dobrymi przewodnikami energii powinny mieć min. 7 cm długości.

Czasem ścięcie włosów jest przydatne, kiedy np. doświadczyliśmy traumatycznego bólu czy smutku. Dzięki temu symbolicznie odcinamy się od przeszłości i może powstać przestrzeń potrzebna do uleczenia zranionego serca. Ścięcie włosów w takim przypadku jest sygnałem wewnętrznej przemiany i naszej gotowości na nowe.

Rola włosów w życiu kobiety

Włosy są dla kobiety olbrzymim, często jednak niedocenianym, darem od natury. Kojarzą się z kobiecością, zmysłowością i seksualnością, co niejednokrotnie potwierdzają opinie mężczyzn, którzy uznają kobiety z długimi, pięknymi włosami za bardziej pociągające i właśnie bardziej kobiece.

Podstawowym zadaniem kobiety jest pobieranie i gromadzenie energii z otoczenia, po to, aby mogła się nią dzielić i przekazywać ją swojej rodzinie, w szczególności swojemu mężowi.

Włosy stanowią jedno z ważniejszych narzędzi, dzięki którym kobieta ma taką możliwość. Są one bowiem swoistymi antenami energetycznymi, dzięki którym energia może wchodzić i wychodzić do i z ciała. Kobieta z długimi włosami włada zatem bardzo silną energią, dzięki której jest w stanie stworzyć krąg ochronny dla swojego ukochanego mężczyzny i najbliższej rodziny.

W tradycji Słowian istniało przekonanie, że mężczyzna otrzymuje ochronną energię od kobiety, kiedy rozczesuje jej włosy.

Na Rusi dziewczęta często nosiły długi warkocz, który ochraniał ich czakry – centra energetyczne, umiejscowione wzdłuż kręgosłupa. Warkocz był symbolem zjednoczenia (splecenia w całość) życiowych sił pochodzących ze świata Prawii, Jawii i Nawii (świata Bogów, ludzi oraz przodków).

Uważano także, że jeden warkocz na głowie dziewczyny symbolizuje jej więź z Bogiem.

Gdy dziewczyna wychodziła za mąż, zaplatano jej włosy w dwa warkocze zamiast jednego –  pierwszy pomagał jej utrzymywać więź z Bogiem i słyszeć jego głos, natomiast drugi służył do utrzymywania energetycznej więzi z mężem.

Bardzo ciekawą kwestią jest również ułożenie włosów, ponieważ i ono ma swoje znaczenie.

Olga Waliajewa, autorka między innymi artykułu “Rok bez spodni”, w ten sposób pisze o wpływie ułożenia włosów na kobiecą energię:

„Z rozpuszczonymi włosami czuję się bardziej seksowna, ale już rozpuszczając włosy poza domem wyraźnie odczuwam, że cała moja żeńska siła wypływa, dosłownie wycieka. Włosy częściowo rozpuszczone sprawiają, że moja “podatność” na wpływ świata zewnętrznego spada. Ale gromadzenie energii jest mimo wszystko niemożliwe.

Nosząc kucyk staję się bardziej oschła, twarda. Siadając do rachunków, wyliczeń związuję włosy w kucyk. To pomaga się skupić, ale z drugiej strony zaraz zaczynam rządzić – mężem, dziećmi.

Zaplatając warkocz, czuję się kobietą.

Napełniam się miękką i delikatną energią, spokojnie mogę w warkoczu chodzić po mieście, spotykać się. I nie tracę energii, a nawet odwrotnie. I w głowie pojawia się jasność.”

W tradycji wedyjskiej uważa się, że kobieta za pomocą włosów chroni swoją uczuciową część psychiki.Włosy sięgające poniżej punktu w centrum piersi przykrywają centrum energetyczne serca zwane Anahata – czakrę łączącą 3 niższe i 3 wyższe czakry.

Anahata napełnia kobietę energią miłości, współodczuwania, miłosierdzia i dobroci. Dodatkowo wiedza wedyjska dopuszcza rozpuszczanie włosów przez kobietę tylko w obecności męża lub na łonie natury, gdyż poprzez włosy ma miejsce bardzo silna wymiana energetyczna.

Stąd też pochodzi dawniej wyznawana zasada, że naszych włosów mógł dotknąć się tylko ktoś bardzo nam bliski.

W dzisiejszych czasach często spotyka się przekonanie, że długie włosy to domena młodych kobiet, a starsze powinny mieć włosy krótkie, aby nie sprawiać wrażenia, że na siłę chcą się odmłodzić i przypodobać mężczyznom.

Mało kto jednak wie, że starsze kobiety z ostrzyżonymi włosami u wszystkich narodów uważane były za zhańbione.

Na przykład w Japonii w dawnych czasach zdarzało się często, że mężczyzna, szlachcic, przekonawszy się o zdradzie żony, zamiast ją zabijać, obcinał jej włosy i wypędzał ją z domu. Poza tym to właśnie u starszych kobiet cała energia życiowych doświadczeń (wszelka wiedza i mądrość), których przecież jest mnóstwo, skupia się we włosach, zapewniając jej i jej rodowi ogromną moc ochronną.

Rola włosów w życiu mężczyzny

Postrzeganie włosów u mężczyzn wygląda z reguły następująco: im krótsze tym lepsze, mniej problematyczne, bardziej męskie. Ale czy aby na pewno?

Otóż okazuje się, że włosy u mężczyzny (szczególnie broda) są postrzegane jako symbol dojrzałości i męskości. I choć świadomie kobiety mogą temu zaprzeczać, podświadomie taki wygląd mężczyzny będzie wywoływał u nich znacznie większy szacunek i przychylność, a także chęć poddania się jemu i jego prowadzeniu niż w przypadku mężczyzny pozbawionego owłosienia.

Ciekawe są badania, przeprowadzone na początku lat 90-tych na przypadkach weteranów służących w wojnie wietnamskiej.

W czasie wojny wietnamskiej specjalne oddziały wojskowe posyłały tajnych agentów do rezerwatów amerykańskich Indian w celu poszukiwań utalentowanych krzepkich młodych mężczyzn z niezwykłymi, wręcz nadprzyrodzonymi umiejętnościami śledzenia. Jednak po tym jak byli zwerbowani, stało się coś zadziwiającego. Te talenty i umiejętności, które posiadali w rezerwatach, tajemniczym sposobem zniknęły i podczas zadań bojowych zachowywali się oni całkowicie inaczej niż tak, jak od nich oczekiwano.

Na pytanie o przyczynę fiaska starsi rekruci wszyscy jak jeden mąż odpowiadali, że kiedy ich krótko ostrzyżono po wojskowemu, nie mogli dłużej “czuć wroga”, “odczytywać znaków” czy otrzymywać dostępu do “subtelnej informacji” tak jak wcześniej.

Badania rozszerzono, zwerbowano kolejnych Indian i pozwolono im zostawić długie włosy, a następnie przeprowadzono testy.

Na przykład pozostawiano ich w lesie, i kiedy uzbrojony wróg zbliżał się do śpiącego, mężczyźni z długimi włosami budzili się z uczuciem silnego niebezpieczeństwa i uciekali długo przed pojawieniem się wroga lub odczuwając intuicyjnie, że wróg zaatakuje, pozostawali bez ruchu udając że śpią, potem szybko łapali atakującego i “zabijali” go. Tego samego rekruta po przejściu tego i innych testów krótko strzyżono i zaraz potem wszystkie testy zawalał. Dokument zalecał, a nawet wymagał, aby rekrutowanym Indianom pozostawiano długie włosy.” *

Temat włosów jest niewątpliwie ciekawy i mało zbadany przez współczesną naukę, szczególnie jeśli chodzi o ich związek z emocjami, intuicją i odczuwaniem świata.

Najlepiej zbadać to samemu. Kobieta może zaobserwować, jak czuje się po spacerze w centrum miasta z rozpuszczonymi, a jak z zaplecionymi włosami. Jak działa jej intuicja, gdy ma włosy krótkie, a jak, gdy ma długie.

Mężczyzna może zapuścić brodę i przyjrzeć się zarówno swoim odczuciom, jak i reakcjom otoczenia.

Z pewnością samo zapuszczenie włosów czy brody nie czyni nas męskimi czy kobiecymi. Tylko zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń, praca nad swoim charakterem i emocjami może to uczynić. Dlatego – bez fanatyzmu.

Autor: Anna Wrzesińska i Roma Kaczmarek (www.facebook.com/SlowianskaCUDKobieta)

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autorek oraz podlinkowany adres: www.slowianska.pl

* O historii przeprowadzonych badań można dokładniej przeczytać tutaj: https://michalxl600.blogspot.com/2015/02/wosy-i-ich-wpyw.html

Źródła:

https://michalxl600.blogspot.com/2015/02/wosy-kobieca-moc.html

https://www.sott.net/article/234783-The-Truth-About-Hair-and-Why-Indians-Would-Keep-Their-Hair-Long

Najnowsze artykuły
Słowiańska