w Słowiańskie święta, tradycje i zwyczaje, Świadomość / Rozwój osobisty / Duchowość, Wiedza słowiańska i wedyjska

To bardzo ciekawe, że w tym roku przesilenie letnie (słowiańskie święto Kupały) przypada dokładnie tego samego dnia, co najważniejszy wedyjski post (Pandava Nirdjala Ekadashi). Właśnie ten dzień jest najbardziej pomyślny dla przeprowadzenia postu z wszystkich Ekadashi w tym roku (przypadają one na 11 dzień księżycowy każdego miesiąca).

Co daje powstrzymanie się tego dnia od jedzenia?

Rezultaty postu w Pandava Nirdjala Ekadashi porównywane są do skutków postu wszystkich pozostałych Ekadashi w roku. Ten dzień jest niesamowitą okazją i możliwością spalenia swojej negatywnej karmy i stworzenia dobrej. Dzięki poszczeniu tego dnia człowiek otrzymuje ogromne duchowe dobro, jasność świadomości, siłę wewnętrzną, stabilność oraz boską ochronę.

Prócz tego, owoce swojego wyrzeczenia tego dnia możecie poświęcić drugiemu człowiekowi, dziecku, mężowi lub żonie, rodzicom (nawet, jeśli nie żyją).

Aby to zrobić przed rozpoczęciem postu i po jego zakończeniu zwróćcie się do Boga i powiedzcie, że owoce tego wyrzeczenia przekazujecie tej i tej osobie.

Można trzymać post suchy, czyli nie jeść i nie pić, ale jeśli jest to wasz pierwszy Ekadashi (lub są takie upały jak teraz – przyp. tłum), to jest dopuszczalny post na wodzie lub owocach (owoce jemy po zachodzie słońca).

Jest także rekomendowane, by całą noc nie spać, i nie po prostu siedzieć w internecie albo oglądać filmy, ale poświęcić całą noc na modlitwę lub inną praktykę duchową.

Pisma święte mówią, że jeśli przestrzegać surowo tego Ekadashi, człowiek może osiągnąć bogactwo, siłę i zdrowie, a jego przewinienia, nawet ogromne, są spalane. Dodatkowo, setki jego przodków mogą również otrzymać rozgrzeszenie ( w tym samobójcy i wykluczeni z rodu).

W dniu Ekadashi dobrze jest wstać o wschodzie słońca, wziąć prysznic, założyć czystą odzież i pomodlić się. W ciągu dnia należy jak najwięcej uwagi poświęcać na swój rozwój duchowy: czytać święte pisma, modlić się, czytać i słuchać mantr, zrobić coś dobrego dla innych.

Post kończy się kolejnego dnia: 2 godziny po wschodzie słońca  należy wypić wodę i zjeść lekkie śniadanie.

A jak Wy spędzacie ten niezwykły dzień w roku?

Źródło: https://www.facebook.com/navamsha.ru

Tłumaczenie: Anna Ewa Wrzesińska

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autora, tłumacza oraz podlinkowany adres: www.slowianska.pl

Najnowsze artykuły
Słowiańska