fbpx
 w Relacje, związki

List mężczyzny, który przeżył 30 lat życia rodzinnego. Poleca się do przeczytania mężczyznom, którzy chcą żyć ze swoimi żonami długo i szczęśliwie.

Harmonia w rodzinie jest bez porównania ważniejsza niż głupia męska sprawiedliwość. Przeżywszy już prawie 30 lat życia rodzinnego zacząłem się domyślać, że kobiety to inny typ życia.

Okłamano mnie.

Okłamywano mnie w szkole, w pracy, mydlono mi oczy książkami, telewizją. Wprowadzili mnie w błąd nawet krewni i dziadkowie. Wyrosłem w iluzji, w dziwnym czasie emancypacji i matriarchatu. Oszukano mnie i dałem się nabrać, uwierzyłem, że kobiety są takie same jak my mężczyźni. Też mogą chodzić w dżinsach i tenisówkach, być dyrektorami i dobrymi kierowcami. Wszystko pasowało.

Po prostu troszkę inna fizjologia, niższy wzrost i ładniejsza twarz.

Odgadłem to, co starannie skrywa system. Jesteśmy różni. Okazuje się, że na planecie równolegle istnieją dwie  formy życia ludzkiego. Żeńska i męska. Kobiety są inne. Funkcjonują według zasad niezrozumiałych dla nas. Ale lepiej nie próbować pojąć czemu jest to tak urządzone. Lepiej po prostu przyjąć, że tak jest i sprawdzić to w swojej rodzinie.

Paliwem, dzięki któremu kobiety naprawdę żyją jest uwaga i troska męża.

Ich baterie ładują się pieszczotliwymi słowami i szczerymi, od serca objęciami ukochanego. Są niezniszczalnymi generatorami sił dzięki prostym słowom: jesteś dla mnie jedyna, jesteś wspaniałą mamą dla naszych dzieci, tak się cieszę, że jesteś w moim życiu, jesteś taka piękna.

Wiatr napełnia żagle, na zaschniętą ziemię spadają odżywcze krople deszcze, a kobietę ożywiają szczere słowa i gesty miłości.

Długo nie mogłem zrozumieć, że nie istnieje coś takiego jak sprawiedliwość w życiu rodzinnym. Mężczyzna żyje w relacjach według zasad: oko za oko, ząb za ząb. Jeśli wyczerpana kobieta podchodzi do męża i zaczyna go atakować kąśliwymi uwagami, zasypywać pretensjami, truć jadem swoich emocji to nie znaczy, że trzeba odpowiedzieć atakiem na atak.

To tu nie działa.

To wskaźnik braku paliwa. Baterie się rozładowały. Pomóż mi kochany, nie mam sił do życia, bez twoich słów, bez twojego wsparcia więdnę, opadają mi ręce. Pół godziny spaceru po zaśnieżonych ścieżkach z tobą pod rękę, tylko parę minut twojej uwagi, wysłuchania, tylko proszę, nie przerywaj i nie kłóć się. Wysłuchaj.

Przychodzę z pracy zmarnowany, przynoszę pieniądze i dostaję awanturę. Chciałoby się oczywiście sprawiedliwie odpowiedzieć tym samym, albo chociaż uparcie zamilczeć i cierpieć w samotności.

Robiłem tak i to był błąd.

A wystarczy wszystko rzucić i przytulić ją, powiedzieć setny raz: jakie masz cudowne oczy, moja kochana. Mówić szczerze, na sto procent. Chałtura nie przejdzie. Bylejakość w tym aspekcie wywoła jeszcze gorszy efekt, kobiety wyczuwają ją na kilometr. Nie zrażaj się, próbuj dalej, nawet jak powie, żebyś spadał. Tak naprawdę ona bardzo potrzebuje, byś próbował dalej, byś zwyciężył samego siebie i swoją upartą sprawiedliwość.

Próbuj kolejny raz, i jeszcze raz.

Idź twardo do przodu, w największy ogień jej złości i bezradności. Trzeba ją uratować, trzeba ratować spokój rodzinny dobrymi słowami, czułym dotykiem. Tak jak uspokaja się maleńkie dziecko, zabierając wszystkie jego troski.

Sprawiedliwość nie działa. Działa świadomość tego, że są dwie formy życia. Są dziwne, niewyjaśnione zachowania, które sprawiają, że wraca harmonia w rodzinie. Dziwne dla mężczyzn, proste i zrozumiałe dla kobiet.

Autor: Volodar Ivanov

Tłumaczenie: Anna Wrzesińska

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autora, tłumacza oraz podlinkowany adres: www.slowianska.pl

Najnowsze artykuły
Słowiańska