w Inne, Kobiecość i męskość / Energia żeńska i męska, Relacje, związki, Świadomość / Rozwój osobisty / Duchowość, Wiedza słowiańska i wedyjska, Zdrowie, styl życia

Emocjonalna przemoc w ostatnim czasie jest bardzo często spotykanym zjawiskiem w rodzinach. Skąd się bierze i jak jej uniknąć?

Mężczyźni na równi z kobietami niosą odpowiedzialność za atmosferę w domu. Mężczyzna jest głową, a kobieta szyją, co oznacza: gdzie kobieta skręci, tam i mężczyzna popatrzy. Tak samo w relacjach: jeśli kobieta jest spokojna, pewna siebie i swoich granic, to w rodzinie jest ład i harmonia.

Ale jak zmienić sytuację, gdy kobieta jest emocjonalnie stłumiona? Kiedy codziennie styka się z przemocą emocjonalną?

Jeśli kobieta pozwala w stosunku do siebie na chamstwo, przekleństwa, rozmowy podniesionym głosem, lekceważenie, pouczenia – to jest emocjonalna przemoc. To efekt niskiej samooceny kobiety, braku granic, obecności fałszywych wzorców lub męskiego typu zachowania.

Jeśli kobieta uważa, że tak powinno być, nie próbując zrozumieć, czy jest to prawidłowe, czy nie, w podświadomości zaczyna pojawiać się strach i brak chęci i sił do pracy nad sobą. A bierność nieuchronnie  prowadzi do tego, że kobieta staje się rozdrażniona i złośliwa.

Wpływa to oczywiście na stan jej zdrowia.

Ma ciągłe problemy z zębami, mimo, że bardzo o nie dba. Pojawia się ból w gardle, który może z czasem zmienić się w choroby górnych dróg oddechowych. Pojawiają się problemy z trawieniem, co prowadzi do zatwardzeń. Zaciskają się mięśnie pochwy. Napięcia w ciele wpływają na płynność i lekkość ruchów, ciało jak gdyby zastyga, pojawiają się problemy z układem nerwowym. Wszystko leci z rąk.

Domownicy odczuwając ten stan i jak lustro zaczynają odbijać jej stan wewnętrzny.

Swoim zachowaniem działaniami, sposobem mówienia pokazują jej, że podobne przyciąga podobne.

Jeśli kobieta odpuszcza, nie widząc emocjonalnej przemocy pod swoim adresem, to stopniowo sama staje się „katem”, ponieważ to od emocjonalnego stanu kobiety zależy ogólna pomyślność rodziny.

Arina Nikitina, tłumaczenie: Anna Wrzesińska

JEŚLI CHCESZ OTRZYMYWAĆ POWIADOMIENIA O NOWYCH ARTYKUŁACH I FILMACH – KLIKNIJ TUTAJ

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autora, tłumacza oraz podlinkowany adres: www.slowianska.pl

Najnowsze artykuły
Słowiańska