fbpx
 w Kobiecość i męskość / Energia żeńska i męska, Relacje, związki, Wiedza słowiańska i wedyjska

Mężczyzna jest liderem. I to oznacza, że jest liderem we wszystkim. Wedyjskie podania mówią: „Mężczyzna idzie jako pierwszy, a kobieta idzie za nim”. Ale zwykle mężczyźni interpretują to tak: „Cokolwiek sobie nie zażyczę, kobieta to zrobi. Ja mówię – ona robi. Mówię: skocz, a ona: jak wysoko?”

No, piękne małżeństwa.

W rzeczywistości to, że kobieta idzie ZA mężczyzną, oznacza: „Cokolwiek sobie nie zażyczę, aby kobieta zrobiła, powinienem zrobić to jako pierwszy.” Rozumiecie? Na przykład, pokłóciliśmy się i chcę, by ona przyznała, w czym był jej błąd. Powinienem więc sam przyznać, w czym tkwi MÓJ błąd.

Jeśli chcę, by kobieta była zgodna, najpierw ja powinienem stać się zgodny.

Jeśli chcę, by mi pomagała, ja powinienem pomagać jej. To już trochę inna koncepcja liderstwa. Ale to właśnie oznacza bycie liderem. Jeśli nim jesteś, oznacza, że robisz coś jako pierwszy.

Na przykład car stoi na czele armii i gdzie się znajduje? Z przodu. Albo szef kuchni, on powinien być zawsze pierwszy w kuchni, wszystko przygotowuje, organizuje, układa menu. Dlatego jest liderem, czyli wszystko robi jako pierwszy.

Jeśli car siedzi gdzieś w głębi swojego pałacu i mówi: „idźcie i wygrajcie z tymi naszymi niedobrymi wrogami”, jak będą się czuć jego żołnierze? Oczywiście, możliwe, że będą to robić z poczucia moralnego obowiązku, ale to nie będzie napełnione uczuciem.

Ale jeśli car będzie stał przed nimi, to im nie trzeba będzie przypominać o obowiązkach i sumieniu, ich uczucia będą na tyle silne, że sami zechcą iść w bój i umrzeć za niego.

Ale to oznacza, że on jest gotów umrzeć dla nich.

To jest liderstwo.

Bhakti Widya Purna Svami

Tłum. Anna Ewa Wrzesińska

Najnowsze artykuły
Słowiańska